2010. december 18., szombat

A kaja nem játék

 Nézzünk egy-két jelenetet egy Eudicella aethiopica hím és egy Mecynorrhina polyphemus confluens nőstény csatájából, mely során megpróbálták megbeszélni, hogy melyikük is az éhesebb

(szerencsére senki nem sérült meg :-) ):


2010. december 8., szerda

Kongói rózsabogár - Pachnoda Marginata Peregrina fejlődése

Az általam legjobban ismert bogárról, a kongói rózsabogárról írtam eddig talán a legkevesebbet.
Ezt a fajt nagyon könnyen be lehet szerezni, általában rózsabogár lárva néven eleségként szokták árusítani az állatkereskedésekben .

Az imágók 20-25 mm-esre nőnek meg függően attól, hogy lárvájuk milyen minőségű táplálékkal voltak ellátva. A rózsabogaraknál alkalmazott táptalaj alkalmazandó náluk is, azaz túlnyomó a rész levélkorhadék, kisebb részben pedig fakorhadék legyen a szubsztrát. Külön etetni is lehet a lárvákat. Nem válogatósak, megesznek szinte mindent: gyümölcsök, zöldségek, nyúltáp..., melyet beásnak a földbe, és ott fogyasztják el. A kikelő lárvák 2-4 mm-esek, fejlődésük során 5 cm körüli méretet érnek el. Egy generációváltás 28-30 fokon nagyjából 3 hónap alatt lezajlik, azaz igen szapora állatok, ez is az egyik oka annak, hogy kezdő bogárnak annyira közkedvelt. Alacsonyabb hőmérsékleten azonban lelassul a fejlődésük, 18 fokon akár 1,5 évig is eltarthat mire a petéből bogár lesz. 

A rövid ismertető után nézzük, hogyan alakul fejlődésük (katt a képre):