2011. június 28., kedd

A lárva-várt pillanat

Végre elérkezett a nap, amikor nagy sokára az egyetlen Mecynorrhina ugandensisem úgy döntött, hogy megkezdi a kifejlett bogarak életét. A bábkamra megépítésétől pontosan 3 hónap telt el eddig.
Párja pontosan 7,5 hónapja épített hasonlóan bábbölcsőt magának, így ha ki is kelt volna, kettejüknek nem lehetett volna utóduk a nagy időeltolódás miatt. Ez kimondottan érdekes, hiszen mindkettő L3 lárvaként került hozzám, azonos mérettel.

Íme néhány kép a kikelés pillanatát követően:




A képek külön-külön megtekinthetőek itt.



2011. június 22., szerda

A kivétel

Abban az esetben, ha a kongói rózsabogár bábbölcsője komolyan megsérül, általában nem sok reményt fűzhetünk a kikeléséhez. Ennek láthatjuk egy ellenpéldáját az alábbi képeken. Az ő bábbölcsőjét a kikelt bogarak megrongálták. Ez miatt elkülönítettem egy befőttes üvegbe, némi levélkorhadék tetejére helyeztem, és lezártam az üveget. A dolog érdekessége, hogy teljesen egészséges bogár kelt ki belőle.



Bizonyos szinten ide tartozik még az az észrevétel, hogy a kongói rózsabogarak a táptalaj legfelső, eléggé száraz részét részesítik előnyben bábozódás szempontjából. Gyakran a felszínt borító kéreg aljára vagy közvetlenül az alá építik a bábkamrájukat.
Ezzel szemben a jáspis rózsabogarak az alsóbb, nedvesebb rétegeket kedvelik, és gyakran előfordul, hogy az üvegre építkeznek, mint ahogy azt alább láthatjuk is.


Új terrárium

Mivel idén elég szép számban keltek a szumátriai orrszarvúbogarak ezért az eddigi terrárium elég szűkösnek bizonyult. 



Mellesleg az orrszarvúbogarak és a rózsabogarak kimondottan eltérő életkörülményeket igényelnek. Ha pedig az alábbi képen látható szarvakkal rendelkeznek a bogarak, akkor kimondottan ajánlatos a megfelelő nagyságú élettér és elegendő táplálék biztosítása.



Az új terkóban elegendően mennyiségű (50 l) és mélységű (33 cm) táptalaj elfér.


Ebben lesznek az orrszarvúbogarak. A nőstények a 2 jelű helyen némileg agyagos földet találnak majd peterakáshoz. A kikelő lárvák választhatnak majd a kisebb mennyiségben felkínált 1-es helyen található levélkorhadék (tölgy) és a nagyobb mennyiségű -3- fakorhadék (nyár) között. A bogarak közlekedését és felborulásának elkerülését pedig a 4-gyel jelölt mászóágak biztosítják.

A táptalajból a nem kívánt élőlényeket a berendezett terrárium napoztatásával oldottam meg - Éljen a nyár!-. Két napig a napon volt, amit valószínűleg nem sok állatka élt túl. 

Tehát költözhetnek az orrszarvúbogarak a rózsabogarak pedig fellélegezhetnek.

2011. június 2., csütörtök

Egy bogár élete

Az alábbiakban az eddig kikelt 5 Szumátriai orrszarvúbogár életének egyes részleteit kísérhetjük figyelemmel a petéből kikeléstől egészen az imágóvá alakulásig, mely durván 10 hónapig tartott.


(Katt a képre nagy felbontáshoz.)