A legutóbbi kis kedvcsináló után, ha valaki kedvet kapott volna ezeknek a bogaraknak a tartásához, itt van egy-néhány tudnivaló róluk:
Általános leírás:
A Xylotrupes gideon sumatrensis egy nagyon látványos bogár, a ganéjtúró bogarak (Scarabaeidae) családjába, azon belül az orrszarvúbogarak (Dynastinae) alcsaládba tartozik.
A faj élőhelye Szumátra és Indonézia. A nemek között ivari dimorfizmus figyelhető meg, mint általában az orrszarvúbogarak mindegyikénél. A bogár színe bordó, ez lehet sötétebb vagy világosabb is. A hím látványos kinövést visel a fejen és a toron, a nősténynél ilyet nem találunk.
A hím 50-80 mm, a nőstény 40-55 mm.
Tartása:
Ez a faj kezdő bogarászok számára tökéletes választás. Szobahőmérsékleten érzi jól magát (20-25 fok), a lárvákat érdemes inkább a 20 fokhoz közeli (21-22), a bogarakat pedig inkább 25-höz közeli hőmérsékleten tartani. Ennek oka, hogy a lárvák a talajban, 20-25 cm mélyen fejlődnek, ezért alacsonyabb hőmérsékletet igényelnek. Ha a hőmérséklet 25-26 fok fölé megy, a fejlődésük felgyorsul és hamarabb elpusztulnak!
A páratartalmat a talaj spriccelésével tudjuk elérni. A talajt nem kell túl nedvesen tartani, csupán arra kell figyelni, hogy ne száradjon ki. Elég max. heti 1 alkalommal gyengén permetezni.
A talaj nálam ugyanaz, amit majd a lárvák neveléséhez fogok használni: fakorhadék, levélkorhadék, száraz levelek és humusz elegye. Fontos, hogy ne tartalmazzon tűlevelűt!!! Ezek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek a bogarak pusztulását okozhatják.
A talajkeverékhez a következő fajok a leg megfelelőbbek:
- tölgy fajok (Quercus sp.)
- fűz fajok (Salix sp.)
- nyár fajok (Populus sp.)
- bükk (Fagus sp.)
- vadgesztenye (Aesculus hippocastanum)
A keverék két legfontosabb összetevője a fakorhadék és a lehullott lomb korhadék. A fakorhadéknál az a leg megfelelőbb, ha a fát már puszta kézzel is szét tudjuk morzsolni. Ez alkothatja a keverékünk kb.60% -át.
A lehullott lomb korhadékot a talaj felett és a frissen hullott száraz levelek alatt találjuk, általában az előző évben hullott levelekből álló sötét, 1-2 cm vastag réteg, melyben még nem bomlottak le telljesen a levelek, még találunk benne nyomokban felismerhető levéldarabokat. Gyűjtéskor figyeljünk, hogy ne kerüljenek közé kövek, kavicsok.
Ez alkothatja a keverék kb. 30-35%-át. A másik elem a keverékben a humusz, a keverék kb. 5%-át alkotja. Ez helyettesíthető tőzeggel is. Fontos a nősténynek a peték lerakásánál illetve a lárváknak a későbbiekben a bábbölcső összeállításához (lentebb bővebben lesz róla szó).
Mielőtt felhasználnánk az összetevőket, gondosan elő kell készítenünk, vagy mikrózással, vagy pedig forrázással, elkerülendő a nem kívánatos élőlények, élősködők elszaporodását.
A talaj vastagsága minimum 20 cm legyen. A terrárium mérete egy kisebb tenyészcsoportnál (1-2 hím, 3-4 nőstény) legalább 40x40x40 legyen. Helyezhetünk bele fakéreg darabokat, mászóágakat is a bogaraknak, ennek azért van fontos szerepe, hogy legye mibe kapaszkodni a bogaraknak, ha esetleg felborulnának. Ellenkező esetben ez végzetes is lehet.
Fontos a jó szellőzés és hogy a terrárium teteje zárt legyen, mivel a bogarak tudnak repülni!
Táplálás:
A bogarak imádják a gyümölcsöket: alma, banán, eper, cseresznye, dinnye... Az el nem fogyasztott táplálékot ki kell venni, hogy elkerüljük a rothadást és penészedést.
Szaporítás:
Egy tenyészcsoporton belül érdemes több nőstényt és kevesebb hímet tartani, mivel a hímek elég harciasak egymással szemben. A párzás jogát harccal döntik el, ami elég látványos.
A párzást követő néhány napon belül a nőstény elássa magát a földbe, ott rakja le petéit. A petézés folyamatosan történik, 1-2 naponta rak a nőstény 1-2 petét. A petéknek kicsi bölcsőt készít avarból.
A peték 1-2 héten belül kelnek ki, ekkor válnak L1 lárvává. Ezeknek a fentebb említett talajkeverék adható. Nagy számú lárva esetén érdemes őket szétpakolni. Egy lárvának érdemes kb. 2 liter tápkeveréket biztosítani, ezt kb. 2 havonta érdemes cserélni. A lárvák a korhadékban 5-9 hónapig fejlődnek, majd ezután bebábozódnak. A közelgő bábozódás előjele, hogy az amúgy fehér lárvák sárgás-világos barna színezetet öltenek. Ezután nemsokkal elkezdik építeni a bábbölcsőt, amihez saját nyálukat és avarszemcséket használnak fel. Ez száradás után egy kemény "gubót" alkot a báb körül, megvédve azt. Érdemes bábozódás előtt a nagyobb számú lárvákat különpakolni kisebb csoportokba vagy akár egyedenként is (bár nem kannibál természetűek, de így figyelemmel kísérhető a fejlődésük).
A bábállapot kb. 1,5-2 hónapig tart. A kifejlett bogarak sajnos elég rövid életűek, mindössze 3-4 hónapig élnek.
Végezetül néhány kép:
portré |
a bogár kézbe véve (viszonyításképpen) |
nőstény |
szaladgáló hímek |
Bye-bye! |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése